درایر هوا (Air Dryer)
کیفیت هوای فشرده پارامتری کلیدی در صنعت هوای فشرده به شمار می رود. با توجه به اینکه هوای خروجی از کمپرسورها شامل میزان قابل توجهی رطوبت است، این میزان رطوبت می تواند اثرات مخربی را بر ادوات پایین دستی نظیر ابزار دقیق،نیتروژن ساز، اکسیژن ساز و … داشته باشد. برای کاهش هزینه اثرات مخرب رطوبت هوای فشرده، استفاده از سیستم‌های درایر هوا توصیه می شود.
درایر هوا (Air Dryer)
کیفیت هوای فشرده پارامتری کلیدی در صنعت هوای فشرده به شمار می رود. با توجه به اینکه هوای خروجی از کمپرسورها شامل میزان قابل توجهی رطوبت است، این میزان رطوبت می تواند اثرات مخربی را بر ادوات پایین دستی نظیر ابزار دقیق،نیتروژن ساز، اکسیژن ساز و … داشته باشد. برای کاهش هزینه اثرات مخرب رطوبت هوای فشرده، استفاده از سیستم‌های درایر هوا توصیه می شود.

کیفیت هوای فشرده پارامتری کلیدی در صنعت هوای فشرده به شمار می رود. با توجه به اینکه هوای خروجی از کمپرسورها شامل میزان قابل توجهی رطوبت است، این میزان رطوبت می تواند اثرات مخربی را بر ادوات پایین دستی نظیر ابزار دقیق،نیتروژن ساز، اکسیژن ساز و … داشته باشد. برای کاهش هزینه اثرات مخرب رطوبت هوای فشرده، استفاده از سیستم‌های درایر هوا توصیه می شود. درایر های هوای (Air Dryers) ساخته شده توسط گروه صنعتی هوایار در مدل های ذیل عرضه می شود:

 

 1. درایر تبریدی
 2. درایر جذبی هیتر دار
 3. درایر جذبی بدون هیتر
 4. درایر هوا تبریدی
 • درایر هوای تبریدی (REFRIGERANT AIR DRYER) رایج ترین نوع درایرها در صنعت هوای فشرده دارد. اساس عملکرد این نوع از درایرها بر مبنای سیکل تبرید تراکمی است. در این نوع درایرها مبرد در اواپراتور با خنک کردن هوای فشرده ی خروجی کمپرسور، این سیال را به زیر نقطه ی شبنم رسانده تا رطوبت موجود در هوای فشرده تبدیل به قطرات مایع شده و جداسازی گردد. مبرد مورد استفاده در این سیستم توسط استانداردهای محیط زیست ISO  انتخاب شده و در بازه های زمانی معین نیاز به شارژ شدن دارد. این درایرها حداکثر می توانند به Dew Point 3C برسند. این نوع از درایرها به دو دسته ی هوا خنک و آب خنک تقسیم می شوند. به عنوان مثال در درایرهای آب خنک، مبرد در مبدل حرارتی اول آب را خنک کرده و جریان آب سرد در مبدل حرارتی دوم، هوای خروجی کمپرسور را به زیر نقطه ی شبنم می رساند.

مهم ترین اجزای سازنده ی این نوع از درایرها عبارتند از:

 1. مبرد
 2. کمپرسور روتاری
 3. کندانسور
 4. اواپراتور
 5. مبدل آب- هوا و مبدل وا- هوا
 6. شیر انبساطی
 7. پنل کنترلی
 • مهم ترین مزایای استفاده از این نوع از دایرها به شرح ذیل است:
 1. عدم نیاز به فیلتر گرد و غبار
 2. اندازه کوچک دستگاه
 3. هزینه کمتر تعمیر و
 4. نگهداری و خدمات برای این دستگاه
 • درایر هوای بدون هیتر (HEATLESS AIR DRYER) در برخی از صنایع مانند نفت و گاز، الکترونیک، داروسازی، صنایع غذایی و غیره استفاده می شود و در مواردی که لوله کشی هوای فشرده در محیط باز واقع شده و نقطه شبنم ۳ درجه سانتیگراد ، نیازها را برطرف نمی کند این درایر رطوبت هوای فشرده را توسط جاذب رطوبت خشک می کند. شماتیک عملکردی درایر هوای بدون هیتر ذیلا ترسیم شده است. مطابق شکل، این درایر از دو برج موازی تشکیل شده است که  با جاذب های مولکولی (مولکولارسیو) پر شده اند. هوای فشرده از طریق خط ورودی(جریان ۴) به پایین برج در حال جذب رطوبت وارد می شود (جریان ۱) و با عبور از بستر جاذب به سمت بالا جریان می یابد. با جذب رطوبت توسط بستر جاذب، هوای خشک از بالای برج خارج می شود . بخش کوچکی از هوای فشرده ی خشک برای عملیات احیا برج اشباع شده استفاده می گردد (جریان ۳) و نهایتا پس از جذب رطوبت بستر جاذب و احیای آن از پس از طی طول بستراز پایین برج خارج می شود (جریان ۲). همواره یک برج در حالت عملیاتی و برج دیگر در حالت احیا قرار دارد تا مصرف کننده جریان هوای خشک را به صورت پیوسته دریافت نماید.

 

همچنین یک درایر هیتلس از اجزای کلیدی ذیل تشکیل شده است:

 1. مخزن استوانه ای تحت فشار
 2. مواد جاذب (molecular sieve)
 3. سنسور دما و فشار و میزان رطوبت
 4. شیرهای کنترل جریان
 5. پنل کنترلی
 • در زمینه ی طراحی و تولید پکیج های خشک کن هوا(HDT) اقدامات ذیل در گروه صنعتی هوایار انجام می شود:
 1. مهندسی و طراحی دقیق پکیج
 2. هماهنگی و کنترل تامین کنندگان فرعی
 3. بازرسی و تست تجهیزات و قطعات مصرفی
 4. تولید تمامی مدارک فنی مورد نیاز پروژه
 5. برگزاری جلسات بررسی طراحی، چیدمان، ساخت، بهره برداری و نگهداری
 6. پیش راه اندازی، راه اندازی و آموزش نیروهای کارفرما

شایان ذکر است در شرکت هوایار این محصول به دو صورت روتین و خاص عرضه می گردد.درایرهای روتین بر اساس استانداردهای سازنده و در مدلهای مشخص و درایرهای خاص بر اساس درخواست مشتری و با توجه به الزامات و استانداردهای ایشان طراحی و ساخته می شوند.

 

 

 • مزایای خاص درایرهای هوا( HDT)
 1. در سایزهای کوچک دریچه های بازشونده (shuttle valve)سریعترین و ساده ترین عملکرد را دارند.
 2. این شیرها حداکثر توان سطحی با حداقل افت فشار را دارند.
 3. بدنه آلومینیومی دریچه ها از سمت بیرون و داخل برای جلوگیری از خوردگی محافظت شده اند.
 4. مدل های متوسط و بزرگ مجهز به شیر پروانه ای جهت کنترل و تخلیه جریان هستند. این شیرها توسط محرک پنوماتیک کنترل می شوند.
 5. هر برج مجهز به یک سنسور و گیج فشار می باشد.
 6. نویز ایجاد شده درایرها هنگام تخلیه کمتر از ۸۵db و در محدوده تعیین شده بر اساس بهداشت محیط کار می باشد.
 7. میکروکنترلر با قابلیت انتقال دیتا.
 • درایر هیتردار (HEATED AIR DRYER) مشابه درایر هیتلس هستند اما یک تفاوت اساسی دارند. در ابتدا، سیستم هوا قبل از ورود به مخزن برای احیاء درایر از یک هیتر بیرونی با راندمان بالا عبور می کند. در شکل زیر آیتم شماره ۳ به هیتر این نوع درایر اشاره دارد. با توجه به اینکه نرخ احیا با دمای گاز احیا کننده رابطه ی مستقیم دارد این امر سبب کاهش نرخ پرج و بالطبع کاهش هدررفت هوای فشرده خواهد شد. اگرچه، حرارت اضافی و قطعات مرتبط هزینه اولیه برای درایر هیتردار را افزایش می‌دهد اما نهایتا کاهش نرخ پرج اثر مستقیمی بر کاهش هزینه های عملیاتی خواهد داشت. شماتیک عملکردی درایر هوای هیتردار ذیلا ترسیم شده است.
 • مزایا و مشخصات درایرهای هوای هیتردار

در درایرهای سری (HHD)، از مواد مولکولارسیو به عنوان جاذب رطوبت استفاده شده است. این مواد با بالاترین کیفیت دارای ویژگی های خاص زیر هستند:

 1. مقاوم نسبت به درجه حرارت بالا و رطوبت محیط.
 2. مناسب برای تولید هوای خشک با نقطه شبنم بالاتر از -۷۰ درجه سانتی گراد .
 3. سختی سطح مواد جاذب در آنها بالاتر از مواد مورد استفاده دردیگر مدل‌ها است (این کار طول عمر فیلتر گرد و غبار را افزایش می‌دهد).
 4. طول عمر بالا و مفید مواد جاذب (طول عمر این مواد بین ۳ تا ۵ سال است-اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد).
 5. سیستم کنترل دمای قابل تنظیم با توان مصرفی بهینه .
 6. عرضه درایر هیتردار –بلوئر دار بدونه مصرف هوای فشرده جهت احیاء بسترها.
 7. امکان ادغام کردن درایر و فیلترها بروی یک شاسی.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

در صورت نیاز به ارتباط مستقیم با همکاران ما در بخش فروش و خدمات فنی به صورت آنلاین تماس بگیرید .